Veselības gada balva 2015

 
14. oktobris, 2015
 

 

6. oktobrī Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) pasniedza ikgadējo Veselības gada balvu. Svinīgā apbalvošanas ceremonijā tika godināti desmit laureāti – pārtikas ražotāji, sabiedriskās organizācijas, pašvaldības un cilvēki, kas ar savu darbību veido izpratni par sabiedrības veselību. 

Mēs, Arbor Medical Korporācija lepojamies ar to, ka šogad īpašo balvu nominācijā "Par veselīgu uzturu" tika uzticēts pasniegt Arbor Medical Korporācija  valdes loceklei Dacei Rātfelderei.

Ja esi palaidis garām apbalvošanas ceremoniju, tad Veselības gada balvas 2015 pasniegšanas svinīgā ceremonija atkārtojumā būs skatāma „Rīga TV24” 25. oktobrī plkst. 13.00.

LĀB iedibinātā „Veselības gada balva” pasniegta jau trešo reizi. Balvu piešķir desmit nominācijās par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju sabiedrības veselībā – par ieguldījumu tautas sporta attīstībā, par ieguldījumu Latvijas ekoloģijā un vides veselībā, par veselīga uztura ražošanu, par nozīmīgu ieguldījumu iedzīvotāju informēšanā par sabiedrības veselību. Šogad balvas saņemšanai nominantus izvirzīja LĀB, valsts un sabiedrisko organizāciju pārstāvji. 
Svinīgajā ceremonijā, kas notika Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē un ko tiešraidē raidīja „Rīga TV24”, kā pirmo laureātu nominācijā Veselīga uztura ražotājs sveica Eglonu Brūnu, zemnieku saimniecības „Meldri E.B.” saimnieku. E. Brūns ir pirmais augļkopis Latvijā, kurš 2000. gadā savā īpašumā izveidojis veselīgā, melnā plūškoka dārzu. Viņš atzīst, ka plūškoks ir pirmais līdzeklis cīņā pret saaukstēšanos.
Nominācijā Par tautas sporta organizēšanu balvu saņēma Viesturs Saldavs, kas vasaras periodā organizēja bezmaksas treniņus Mežaparkā, kuros divas reizes nedēļā pulcējās līdz pat 400 cilvēku.
Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācija „Papardes zieds” balvas saņemšanai tika izvirzīta nominācijā Par nozīmīgu nacionālu projektu sabiedrības veselībā vai veselības apmācībā. Šī organizācija pirms divdesmit gadiem revolucionārā veidā atļāvās sabiedrībā brīvi paust domu, ka cilvēkam pilnīgi dabiski piemīt arī seksualitāte. Šodien „Papardes zieds” strādā, lai zināšanas par seksualitāti un cieņa vienam pret otru būtu vērtība, lai katrs bērns dzimtu gaidīts un mīlēts.
Nominācijā Par nozīmīgu atbalstu pacientiem un profilakses darba veikšanu balvu saņēma Aleksandrs Molokovskis, biedrības “Apvienība HIV.LV” dibinātājs un valdes priekšsēdētājs. A. Molokovskis jau 12 gadus strādā HIV inficēto cilvēku labā, iedvešot viņos cerību, mācot tikt vaļā no bailēm un cīnoties par šo pacientu tiesībām uz atbilstošu ārstēšanu. 
Nominācijā Par nozīmīgu profilaktisko darbu bērnu un jauniešu veselības veicināšanā Veselības gada balva tika piešķirta Rīgas domes Labklājības departamentam, kas mērķtiecīgi veido vidi, kurā visi rīdzinieki, sākot no bērniem, līdz senioriem būtu veselīgi, lai ievērotu sabalansētu dzīves ritmu un pēc iespējas ilgāk saglabātu savu veselību. Šogad Rīgas skolās demonstrētā filma par atkarībām „Izvēlies, ko izvēlies” ir viens no faktoriem, kas palīdzēja pilsētā samazināt to jauniešu skaitu, kuri smēķē un lieto narkotikas. 
Par Veselības gada balvas laureātu no visām Latvijas pašvaldībām šogad kļuvušas Cēsis – pilsēta ar gadsimtiem senu vēsturi, kas šodien daudz paveikusi, lai kļūtu zaļāka, sportiskāka un veselīgāka. Cēsīs ar sportiskām aktivitātēm var nodarboties dažāda vecuma ļaudis, ikvienam pieejama aktīva atpūta pilsētas zaļajā zonā, vienlaikus pilsētā ir Eiropas līmeņa infrastruktūra un medicīnas pakalpojumi.

Upju biologs Andris Urtāns balvu saņēma nominācijā Par risinājumiem Baltijas jūras, upju un ezeru ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanai. Viņš daudzus gadus pētījis un izzinājis upes, tagad palīdz tās attīrīt un māca to arī citiem. A. Urtāns upes dēvē par Zemes asinsriti: „Upēm piemīt fantastiska īpašība – tās spēj attīrīt cilvēka radīto piesārņojumu.” 
Nominācijā Par sasniegumiem Latvijas vides veselības uzlabošanā balvu saņēma projekts – kustība „Lielā talka”. Saņemot balvu, biedrības Pēdas LV valdes priekšsēdētāja Vita Jaunzeme pateicās visiem, kas kaut reizi piedalījušies Lielajā talkā, un nodēvēja viņus par Latvijas zaļo inteliģenci.
Par Gada cilvēku sabiedrības veselībā atzīta vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska. J. Simanovska ar savu darbību pievērš uzmanību un izglīto sabiedrību, aicinot pēc iespējas samazināt sadzīves ķīmijas lietošanu ikdienā un zemkopībā nelietot pesticīdus, jo tas atstāj neatgriezeniskas sekas kopējā pasaules ekosistēmā. J. Simanovska: „Ja Latvijas Ārstu biedrība sāk runāt par pesticīdu ietekmi uz cilvēka veselību, tā ir sliktā ziņa. Labā ziņa ir tā, ka mēs kopā varam mainīt cilvēku paradumus un tā kaut nedaudz, tomēr mainīt situāciju zemes ekoloģijā.” 
Nominācijā Par mūža ieguldījumu veselības veicināšanā balva piešķirta dietologam Rīgas Stradiņa universitātes profesoram Zigurdam Zariņam, kurš uztura zinātnes laukā uzcītīgi strādā kopš 1967. gada. Z. Zariņš izskolojis tagadējo Latvijas diētas ārstu paaudzi un joprojām palīdz pacientiem sakārtot savu ēdienkarti atbilstoši veselīgas ēšanas principiem, pielāgojot to katram cilvēkam individuāli.

Speciālas balvas tika pasniegtas arī uzņēmumiem „Food Union” un „Silvanols”. Spediālo balvu „Food Union” pasniedza SIA "Arbor Medical Korporācija" valdes locekle Dace Rātfeldere. "Food Union" savu ražoto produktu klāstā atteicies no augu tauku lietošanas, bet „Silvanols” balvu saņēma par zaļās ekoloģiskās farmācijas attīstību Latvijā.

Veselības gada balvas pasniedza ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Māris Pļaviņš, profesore Dace Rezeberga, Slimību un kontroles profilakses centra pārstāvji un citas sabiedrībā pazīstamas un nozīmīgas personas. Pasākumu vadīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks, profesors Andrejs Ērglis, kā arī profesors Alvils Krams un ārsts Jānis Ģīlis. 

Veselības gada balvas ceremoniju atbalstīja A/S „Olainfarm”, A/S „Veselības centru apvienība”, aptieku uzņēmums „Mēness aptiekas”, „Arbor Medical korporācija”, SIA „Veselības centrs 4”.

Veselības gada balvas 2015 pasniegšanas svinīgā ceremonija atkārtojumā būs skatāma „Rīga TV24” 25. oktobrī plkst. 13.00.

Sīkdatnes mūsu interneta vietnē palīdz nodrošināt mūsu pakalpojumus. Izmantojot mūsu interneta vietni, jūs piekrītat izmantot mūsu sīkdatnes.     Uzzināt vairāk