Miegs cilvēkam ir svarīgs elements kvalitatīvai dzīvei un vitāli nepieciešams visām orgānu sistēmām.
2024. gada martā KANTAR aptauja liecina, ka kopumā 3 no 4 (75%) Latvijas iedzīvotājiem pēdējā mēneša laikā ir izjutuši miega traucējumus. Salīdzinot ar 2022. gada aptauju, šis rādītājs ir audzis. Pirms 2 gadiem tas bija – 70%.
Miega traucējumi ir ne tikai bezmiegs. Tie iedalās 6 lielās grupās:
- Bezmiegs, ‘’caurs’’ miegs vai pārāk ātra pamošanās no rīta
- Elpošanas traucējumi miegā
- Parasomnijas – neordināras darbības miegā
- Kustību traucējumi miegā – nemierīga gulēšana, spārdīšanās
- Diennaksts ritma traucējumi
- Pārlieka miegainība jeb centrālā hipersomnija, kuras iemesls ir neiroloģiskas slimības.
Atpazīstot kādu no traucējumu veidiem, bet nepievēršot tiem uzmanību, cilvēks var apdraudēt sevi un citus.
Tehnoloģijas attīstās, tostarp arī miega medicīnā. Piemēram, Arbor Medical Korporācija miega diagnostikas veikšanai piedāvā ražotāja Cidelec poligrāfijas iekārtu CID-LX, kas, atšķirībā no citām tirgū pieejamām iekārtām, fiksējas uz pacienta plaukstas nevis krūškurvja (izmeklējuma laikā ir iespējams gulēt pat uz vēdera), kā arī obligāti neprasa lietot nazālo kanili un termistoru – tos aizstāj unikāls sensors, kas stiprinās pie pacienta trahejas.
Vairāk par miega traucējumiem un jaunākajām tehnoloģijām miega medicīnā lasi rakstā, kas tapis sadarbībā ar Martu Celmiņu - Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas miega speciāliste – pediatre, Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes priekšsēdētāja un Dagniju Grīnbergu Arbor Medical Korporācija produktu speciālisti.