Senioriem ar ierobežotām pārvietošanās spējām došanās ārā var būt jo īpaši liels izaicinājums. Mūsdienās pieejamie tehniskie palīglīdzekļi ir guvuši arvien lielāku popularitāti, jo sniedz ne tikai senioriem nepieciešamo atbalstu drošākai un neatkarīgākai ikdienai, bet arī veicina tiem nepieciešamo emocionālo labklājību un sociālo iesaistīšanos. Plašāk par tehniskajiem palīglīdzekļiem stāsta "Arbor Medical Korporācija" produktu speciāliste Sigita Kalniņa.
Neatkarība jebkurā vecumā
Virkni funkciju un darbību mēs ikdienā veicam automātiski, un tikai tad, ja zaudējam spēju kādu no tām brīvi veikt, saskaramies ar grūtībām. Piemēram, salaužot kāju, novērtējam vides pieejamību, ar kuru saskaramies ik dienas, pārvietojoties pa pilsētu, izmantojot sabiedrisko transportu, apmeklējot veikalus vai kultūras vietas. Pēkšņi mums jāpieņem apkārtējo palīdzība, kas var likt justies neērti vai radīt dusmas, ka zaudēta spēja funkcionēt patstāvīgi.
Sasniedzot senioru vecumu, ikdienas gaitas var atvieglot ģimene vai atbalsta persona, tomēr vienmēr jāņem vērā, ka cieņpilnas vecumdienas būs saistītas ar savas zināmas neatkarības saglabāšanu. Te talkā nāk dažādi tehniskie palīglīdzekļi - ierīces, kas atvieglo cilvēka spējas pārvietoties, aprūpēt sevi un pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku.
Iespējas atgūt patstāvību
Tehniskos palīglīdzekļus iedala pēc to lietošanas mērķa – pārvietošanās, pašaprūpes, saziņas, palīglīdzekļi mājsaimniecībai un telpu pielāgošanai, surdotehniskie un tiflotehniskie palīglīdzekļi. Viszināmākās no ierīcēm noteikti ir ortozes, kruķi, spieķi vai ratiņkrēsli, kas atbild par mobilitāti un ir galvenais atbalsts senioriem, lai dotos ārpus savas dzīvojamās telpas robežām.
Mazāk zināmas ierīces ir tās, kas veidotas, lai palīdzētu veikt pašaprūpi. Tādas aktivitātes, kā tualetes apmeklējumi, mazgāšanās vai ģērbšanās, kas ir gana intīms process, var sagādāt senioriem grūtības. Šīs aktivitātes ir jāveic vairākas reizes dienā, kas aizņem daudz laika, taču, izmantojot palīgierīces, seniors tās varētu veikt patstāvīgi, iegūstot lielāku neatkarību. Spēja būt patstāvīgam rada prieku, to labi var novērot bērniem, kas azartiski apgūst jaunas iemaņas, bet pozitīvās emocijas ļauj uz pasauli vērties gaišāk, un arī tas ir ļoti svarīgi jebkurā vecumā.
Viena no izplatītākajām saslimšanām Latvijā, ar kuru saskaras apmēram 70% cilvēku vecumā no 65 gadiem un vecāki, ir insults. [1] Tā ir tikai viena no slimībām, kas senioriem var būtiski izmainīt spēju saprasties ne tikai ar tuviniekiem, bet arī apkārtējiem cilvēkiem. Te var minēt arī vecuma demenci vai alcheimera slimību. Speciāliste stāsta, ka šiem cilvēkiem talkā nāk alternatīvās komunikācijas palīglīdzekļi, kas līdz ar tehnoloģiju attīstību spēj piedāvāt arvien vairāk priekšrocību. Tāda, piemēram, ir unikāla ierīce Tobii Dynavox , kas ne tikai palīdz sazināties ar tuviniekiem un paust savas sajūtas, bet kontrolēt pat datoru un piekļūt visām tā funkcijām, izmantojot vien acu skatienu. Noskaties video
“Ikdienā zināmākie alternatīvās komunikācijas risinājumi ir zīmju valoda, žesti, attēlu un burtu komunikācijas tāfeles un grafiskie simboli, tomēr cilvēkiem, kuriem tiek liegta kā runas, tā kustību spēja, šo risinājumu izmantošana ir ierobežota un veidot pilnvērtīgu saziņu ar apkārtējo pasauli ir jo īpaši sarežģīti. Tādos gadījumos var palīdzēt mākslīgā intelekta komunikācijas iekārtas, kas aptver plašu dažādu tehniku spektru un atbalsta vai aizstāj runāto valodu. Piemēram, jau šobrīd pēc neirologa nosūtījuma Tobii Dynavox iekārta ir pieejama nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari, sniedzot būtisku attīstību alternatīvās komunikācijas ieviešanai Latvijā,” stāsta speciāliste.
Drošība pāri visam
Saprotams, ka tehnisko palīglīdzekļu lietošana ir ne tikai lielisks atbalsts, bet zināma drošības garantija. Seniori, kuriem sāk parādīties muskuļu vājums un grūtības pārvietoties, staigā, turēdamies pie sienām un balstīdamies pret sadzīves priekšmetiem. Šāda pārvietošanās ne vienmēr ir droša. Turklāt došanās svaigā gaisā, uz veikalu vai pastu ir sarežģīta. Bieži vien cilvēki pat nenojauš, ka vidi sev apkārt var iekārtot tā, lai ikdiena būtu ērtāka. Te liela loma ir atbalsta personai un ģimenei. Ja pamanāt, ka tuviniekam kļuvis grūti pārvietoties, būtu vēlama ergoterapeita konsultācija, kurš ieteiks ne vien piemērotākos palīglīdzekļus ārtelpām, bet arī palīdzēs saprast, kā pareizāk pielāgot un padarīt ērtāku mājas vidi.
Bailes no nezināmā
Interesants fakts, kuru atzīst daudzi veselības aprūpes speciālisti, kuru ikdienas darbs saistīts ar senioriem – bieži vien cilvēku dzīves vietās jau ir dažādi tehniskie palīglīdzekļi, taču tie netiek izmantoti. Tas var būt saistīts ar informācijas trūkumu par to, kā pareizi ierīce būtu jālieto, ar aizspriedumiem vai stereotipiem par ierīču lietošanu, iespējams, tie vienkārši nav piemēroti konkrētā cilvēka vajadzībām.
Tāpēc, izvēloties tehniskos palīglīdzekļus, vispirms noteikti būtu jāizrunājas ar to lietotāju, jāpalīdz saprast ieguvumi un, kopā ar ergoterapeitu, jāizvēlas piemērotākais no visiem. Vecumam nav jākļūst par šķērsli patstāvīgai, ērtai un drošai dzīvei, tas nes sev līdzi izaicinājumus, bet daļa no tiem noteikti ir pārvarami.
Ja nepieciešams kāds tehniskais palīglīdzeklis, gaidīsim Brīvības ielā 39, Rīgā, kur klātienē varēsiet tos aplūkot un pamēģināt. Vai www.rehabveikals.lv
Par alternatīvajiem komunikācijas līdzekļiem interesēties rakstot arboe@arbor.lv.